2008. november 23., vasárnap

Mozaikos tálca



.......hogy pontosítsak, ezt inkább hamis mozaiknak nevezném. :-)


A dolgot kicsit a kényszer szülte, mivel mikor kitaláltam, hogy ezt csináljuk majd, nem számoltam az árakkal. Kiderült, hogy ha nem egy 10 x 10 cm-es tálcát akarok mozaikozni, akkor nagyon nem fogunk a pénzből kijönni.
Épp gondolkodtam, hogy mit és merre, mikor Csilla mesélt az olaszországi vásárról, ahol látott ilyesmit. (úgy tudom, ott utólag vágják a réseket, repedéseket bele és nem fugaport használnak, de ez Csilla asztala, nem kontárkodok bele)

Mikor még az én tálcám készült, nem volt az un. 3D panel (polisztirol lap), de volt pár darab parafa lapom a boltban. Azokkal álltam neki. Felkockáztam őket, majd decoupage papírt ragasztottam rá, majd hagyományos módon fugáztam, fugaporral. Jó lett.
Közben a Pentacolorban már kapható a 3D panel (na meg most már nálam is 300,-Ft/csomag), tehát ezzel kezdtünk neki.

Első lépésként bejelöltük a 2 x 2-es négyzethálót a lapon, aztán ollóval felvagdostuk. Könnyen vágható.
Kis hiba: van néhány lap, mely jóval vékonyabb, mint a többi (reméljük ez csak kezdeti gyártási probléma és változni fog!) ezeket tegyük félre, mert aztán huplis lesz a tálcánk belseje ha nem egyformák a lerakott lapocskák.
Ja.....és a szaga....hmmm....büdös. Hogy miért? Fogalmam sincs. No de rakni kell, nem szagolni igaz?:-)

Na...tehát ez az a csomag:



Így néz ki felvagdosva:




Először persze a tálcákat festettük le, aztán míg száradtak, addig vagdostunk.
Szépen beosztom ám az idejüket a nálam hobbizóknak.:-)) Van is fújtatás időnként, meg hatalmas sóhajtozás. De valahogy a végére mindig elégedett mindenki. Szerencsére!

Tegnap például azt beszélték, hogy ezt a tálcát -ez a végefele volt a foglalkozásnak, úgy a 4. óránál:-) - biztos, hogy nem adják oda ajándékba senkinek. Kiteszik a konyhába és csak azt engedik, hogy nézegessék, csodálják az ismerősök.
Rita megjegyezte mormogva miközben dolgozott, hogy ő meghagyja, hogy ezt a tálcát temessék majd mellé. Egyetértő nevetés fogadta közlését.:-))

A festésnél két alternatívát ajánlottam. Vagy bordó, vagy fehér, vagy a kettő ötvözete.
Egy kivételével mindenki a bordóra voksolt. Utólag picit bánták, mert ha legalább belül hajlandók fehérre festeni, akkor nem látszottak volna a fugázás maszatolásai, nem kellett volna javítgatni. Na azért nem kell itt teljes renoválásra gondolni ám!

A tálca alját belül nem festettük, mert nem volt értelme, hisz arra kerültek a lapocskák.
Decoupage ragasztót használtunk, mert a lapok könnyűek, vékonyak. Mindig azt a sort kentük, amit ragasztottunk.





Azt még nem is mondtam, hogy a tálca sem a kerekített szélű lett ám végül. Miért? Mert a kerekített szélű sajnos un. egységcsomagban kapható, mint ahogy jó néhány faáru sajnos. Vagyis 3-4-5 db különböző méret egyben. Általában szétszedem őket, de most nem volt szükségem ennyi plusz tálcára. Ezért lett ez a 33 x 17-es tálca füllel, mert őt magában meg tudtam vásárolni.

Mikor elkészült a " mozaikozás" (lapocskák leragasztása) akkor beáztattuk pár pillanatra a decoupage papírt, majd a vízből kivéve leitattuk és bekentük ragasztóval. A mozaik lapokat szintén. Decoupage ragasztóval.
A felesleges széleket snicerrel levágtuk, majd jól lesimogattuk, hogy ne maradjon alatta levegő, és hogy látszódjanak a hézagok.
Ilyenkor ajánlatos megvárni a száradást, ha nem akarjuk, hogy szitkozódjunk bevágás közben.

Ahhoz ugyanis, hogy a fugázás sikerüljön a mélyedéseket be kell vágni snicerrel. Ha nincs megszáradva, akkor elcsúszkálhat a papír, vagy felrántja a sniccer.










Teljes száradás után jöhetett a lakkozás. Erre azért volt szükség, hogy a fugázáskor ne sérüljön a papír.

A következő képeken látszik a fugázás előtti, után állapot. A fuga anyaga igencsak szárítja az ember kezét, ajánlatos gumikesztyűben csinálni.
Persze mi nem úgy csináltuk.:-) Bele kell kenegetni (jobbról-balról belehúzva) a résekbe a masszát (fugapor + kb.10%víz). Kicsit várni, majd nedves szivaccsal vissza, ill letörölni a felesleget.
Ha túl korán, vagy túl vizes szivaccsal törölgetünk, akkor kitöröljük a fugát, tehát óvatosan!

A végén megint jöhetett a lakk (ezt akár két rétegben is lehet, hisz erősebb a vízállóság, kopásállóság úgy)
Aki biztosra akar menni :-) fújhat rá a legvégén Akrilán lakkot is, úgy mint a tányérnál.










A fehér belsejűt ezüsttel, a többit arannyal antikoltuk egy kicsit. Szintén közkivánatra.



Bevallom, nem volt könnyű menet, de mindenki derekasan helytállt. Majdnem este hét óráig dolgoztunk. 2 órakor kezdtünk....

Ezzel a panellal még sok izgalmas dolog készíthető. Nem muszáj pl.négyzetesre vágni. Akkor szabálytalan repedéseket hozhatunk létre vele. Ha sikerül pont akkorára vágni a panelt, mint a mozaikozandó felület, akkor lehet előbb rárakni a papírt és utána vágni. Ez itt nem működött, mert a tálca nagyobb volt és keskenyebb mint a polisztirol lap.

Remélem valóban mindenki jól érezte magát! Gratulálok a szép munkákhoz!:-)

Jövő szombaton és vasárnap adventi koszorút készítünk. Ha lesz időm fényképezni :-) teszek majd fel néhány képet.

6-án pedig a kis házas kép következik évadzáróként. Folyt.köv. majd januárban persze.
Igyekszem mielőbb feltenni a jövő évi foglalkozások időpontját és tartalmát.

1 megjegyzés:

mibolyka írta...

Nagyon jópofa dolog ez a "keresztszemes" mozaikozás. Ez a lap teherbiró? Nem nyomódik össze ha ráteszek valamit a tálcára?
A bordó belsejű tálcáknál egy kis maszkoló szalag talán megvédte volna az oldalfalakat.
Gratulálok a társaságnak, klasszak lettek.
Ibolya